آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها

مرکز قرآن و حدیث کریمه اهل‌ بیت علیها السلام

درباره مرکز قرآن و حدیث

مرکز قرآن و حدیث کریمه اهل‌بیت علیهاالسلام با استمداد از خداوند متعال و در سایه‌سار عنایات حضرت ولی‌عصر عجل الله تعالی فرجه، با بهره‌گیری از ظرفیت معنوی عظیم بارگاه نورانی حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها -که رهبر انقلاب مد ظله العالی به درستی آن را «قبة الاسلام» و کانون علم و معنویت معرفی کردند. با هدف تحقق چشم انداز ترسیم شده برای آستان مقدس و گسترش فرهنگ ناب اسلامی بر پایه تعالیم حیات‏‌بخش قرآن و عترت، از طریق برگزاری دوره‌‏های آموزشی و تربیتی، فعالیت خود را از بهمن ماه سال ۱۳۸۹ آغاز کرد.

آموزش حضوری

آموزش حضوری قرآن-حدیث و معارف با بهره‌‏مندی از استادان فرهیخته و مجرب برای برادران و خواهران در رده‏‌های سنی کودک، نوجوان، جوان و بزرگسال در رشته‌های زیر برگزار می‌شود:

قرائت قرآن کریم

روخوانی و صحت قرائت، کارگاه روان‏خوانی، تجوید (سطح یک و دو)، کارگاه‏ تجوید، صوت و لحن (گرایش تحقیق و ترتیل) و ... از جمله دوره‌های آموزشی این رشته است.

حفظ و مفاهیم قرآن و حدیث

این رشته، شامل دوره‌های آموزشی حفظ سه ساله قرآن کریم، حفظ قرآن ویژه محصلین و شاغلین، حفظ نهج البلاغه، حفظ حدیث، ترجمه و مفاهیم قرآن کریم، ترجمه و مفاهیم نهج البلاغه، ترجمه و مفاهیم ادعیه (قرآن صاعد) و ... می‌باشد.

معارف قرآن و حدیث

:با توجه به اهمیت آموزش‌‏های معارفی برای عموم و استقبال چشم‌گیر فراگیران، دوره‌‏های معارفی در محورهای زیر برگزار می‌شود

مفاهیم و تفسیر قرآن کریم، شرح نهج البلاغه، شرح صحیفه سجادیه، حدیث خوانی و معرفت حدیث، اعتقادات شیعه و مهدویت، احکام و مسائل شرعی، اخلاق و تربیت اسلامی، فضائل و سبک زندگی اهل‌بیت (علیهم السلام)

همچنین، با توجه به اهمیت وجود مربیان متعهد و متخصص، برگزاری دوره‏‌های تربیت مربی روخوانی و روان‏خوانی، تربیت مربی تجوید، تربیت مربی حفظ، تربیت مربی ترجمه و مفاهیم و برگزاری همایش های علمی و کارگاه‌های مهارتی، در برنامه‏‌های این مرکز از جایگاه ویژه‏‌ای برخوردار است.

بدیهی است، برای افرادی که در دوره‌های آموزشی این مرکز حضور منظم و مستمر دارند و نیز در آزمون‏‌های آن نمره‏ قبولی را کسب می‌کنند، گواهی‌نامه پایان دوره صادر می‏‌شود.

از دیگر فعالیت‏‌های این مرکز، می‏‌توان به برگزاری همایش سالانه دانش‌‏آموختگان و حافظان کل و تقدیر از ایشان، برگزاری اردوهای فرهنگی تفریحی برای فراگیران، برگزاری مسابقات قرآنی و معارفی، برگزاری آیین ترتیل‏‌خوانی ویژه بانوان در ماه مبارک رمضان اشاره کرد.

تا کنون در این مرکز حدود پنجاه هزار نفر در دوره‌های مختلف آموزشی شرکت کرده‌اند که از این میان، آموزش و تربیت بیش از پانصد حافظ کل قرآن کریم از افتخارات مرکز است.

آموزش غیر حضوری

به منظور آسان سازی آموزش‌های قرآنی - حدیثی و معارفی برای آن دسته از برادران و خواهرانی که امکان حضور در دوره‌های آموزش حضوری را ندارند، از سال ۱۳۹۴ در مرکز قرآن و حدیث کریمه اهل‌بیت علیهاالسلام دوره‌های آموزش غیرحضوری بدون محدودیت سنی و مدرک تحصیلی آغاز شد.

آموزش غیرحضوری برای سطح عمومی رشته‏‌های قرآنی، حدیثی و معارفی با ارائه محتوای آموزشی و کمک آموزشی مربوطه و مشاوره آموزشی اساتید انجام، و در تاریخ‌‏های معین آزمون برگزار می‌نماید. برای افرادی که موفق به کسب نمره قبولی شوند، گواهی‌نامه پایان دوره صادر می‌شود.

تا کنون بیش از پنج هزار نفر در بیش از ده رشته در دوره‌های آموزش غیر حضوری این مرکز شرکت کرده‌اند.

لطفا برای بهرمندی از تجربه مطلوب‌تر از مرورگرهای مطرح استفاده کنید.