مرکز قرآن و حدیث کریمه اهل‌بیت (علیها السلام) با استمداد از خداوند متعال و در سایه‌سار عنایات حضرت ولی‌عصر (عج الله تعالی)، با بهره‌گیری از ظرفیت معنوی عظیم بارگاه نورانی حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) -که رهبر انقلاب مد ظله العالی به درستی آن را «قبه الاسلام» و کانون علم و معنویت معرفی کردند- با هدف تحقق چشم انداز ترسیم شده برای آستان مقدس و گسترش فرهنگ  ناب اسلامی بر پایه‏ی تعالیم حیات‏بخش قرآن و عترت، از طریق برگزاری دوره‏های آموزشی و تربیتی، فعالیت خود را از بهمن ماه سال  ۱۳۸۹ آغاز کرد.

  • آموزش حضوری

آموزش حضوری قرآن، حدیث و معارف با بهره‏مندی از استادان فرهیخته و مجرب برای برادران و خواهران در رده‏های سنی کودک، نوجوان، جوان و بزرگسال در رشته های زیر برگزار می شود:

قرائت قرآن کریم

روخوانی و صحت قرائت، کارگاه روان‏خوانی، تجوید (سطح یک و دو)، کارگاه‏ تجوید، صوت و لحن (گرایش تحقیق و ترتیل) و … از جمله دوره‌های آموزشی این رشته است.

حفظ و مفاهیم قرآن و حدیث

این رشته، شامل دوره‌های آموزشی حفظ سه ساله قرآن کریم، حفظ قرآن ویژه محصلین و شاغلین، حفظ نهج البلاغه، حفظ حدیث، ترجمه و مفاهیم قرآن کریم، ترجمه و مفاهیم نهج البلاغه، ترجمه و مفاهیم ادعیه (قرآن صاعد) و … می‌باشد.

معارف قرآن و حدیث

با توجه به اهمیت آموزش‏های معارفی برای عموم و استقبال چشم‌گیر فراگیران، دوره‏های معارفی در محورهای زیر برگزار می‌شود:

مفاهیم و تفسیر قرآن کریم، شرح نهج البلاغه، شرح صحیفه سجادیه، حدیث خوانی و معرفت حدیث، اعتقادات شیعه و مهدویت، احکام و مسائل شرعی، اخلاق و تربیت اسلامی، فضائل و سبک زندگی اهل‌بیت:.

همچنین، با توجه به اهمیت وجود مربیان متعهد و متخصص، برگزاری دوره‏های تربیت مربی روخوانی و روان‏خوانی، تربیت مربی تجوید، تربیت مربی حفظ، تربیت مربی ترجمه و مفاهیم و برگزاری همایش های علمی و کارگاه های مهارتی، در برنامه‏های این مرکز از جایگاه ویژه‏ای برخوردار است.

بدیهی است، برای افرادی که در دوره های آموزشی این مرکز حضور منظم و مستمر دارند و نیز در آزمون‏ های آن نمره‏ قبولی را کسب می کنند، گواهی نامه پایان دوره صادر می‏شود.

از دیگر فعالیت‏های این مرکز، می‏توان به برگزاری همایش سالانه دانش‏آموختگان و حافظان کل و تقدیر از ایشان، برگزاری اردوهای فرهنگی تفریحی برای فراگیران، برگزاری مسابقات قرآنی و معارفی، برگزاری آیین ترتیل‏خوانی ویژه بانوان در ماه مبارک رمضان اشاره کرد.

تا کنون در این مرکز حدود سی و پنج هزار نفر در دوره‌های مختلف آموزشی شرکت کرده‌اند که از این میان، آموزش و تربیت بیش از چهارصد حافظ کل قرآن کریم از افتخارات مرکز است.

  • آموزش غیر حضوری

به  منظور آسان سازی آموزش‌های قرآنی حدیثی و معارفی برای آن دسته از برادران و خواهرانی که امکان حضور در دوره‌های آموزش حضوری را ندارند، از اواخر سال ۱۳۹۳ در مرکز قرآن و حدیث کریمه اهل‌بیت۳ دوره‌های آموزش غیرحضوری بدون محدودیت سنی و مدرک تحصیلی آغاز شد.

آموزش غیرحضوری برای سطح عمومی رشته‏های قرآنی، حدیثی و معارفی با ارائه محتوای آموزشی و کمک آموزشی مربوطه و مشاوره آموزشی اساتید انجام، و در تاریخ‏های معین آزمون برگزار می نماید. برای افرادی که موفق به کسب نمره‏ی قبولی شوند، گواهی نامه پایان دوره صادر می شود.

تا کنون حدود دو هزار و پانصد نفر در بیش از ده رشته در دوره های آموزش غیر حضوری این مرکز شرکت کرده اند.

علاقه مندان به کسب اطلاعات درباره برنامه‌های مرکز قرآن و حدیث، می‌توانند از راه های زیر با این مرکز در ارتباط باشند:

مراجعه حضوری به آدرس: قم، حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها، شبستان حضرت نجمه‌خاتون علیها السلام، مرکز قرآن و حدیث کریمه اهل‌بیت علیها السلام